Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi aromatik (tıbbi) bitkilerden elde edilen uçucu yağların kullanıldığı doğal bir terapi-tedavi sistemidir. Bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığımızı korumak ve bizi iyileştirmek için çok yönlü yöntemler sunar.

Aromaterapi aynı zamanda bazı uygulamalarıyla, modern fitoterapinin (bitkiler ile tedavi) özel bir alanı olarak görülmektedir.

Uçucu Yağlar

Esansiyel yağlar, yaşam gücü, bitkilerin özü yani kısacası ‘’Bitkilerin Ruhu’’ olarak da ifade edilen uçucu yağlar aromaterapinin başrol oyuncusudur.

Aromatik bitkilerin çiçek, yaprak , kök , tohum , yumru ,reçine kabuk ,odun ve ot gibi bölümlerinde salgılanırlar. Uçucu özelliğe sahip oldukça kompleks maddelerdir, bu yüzden mutlaka belli taşıyıcılarla seyreltilerek kullanılmalıdırlar. Asla direkt olarak cilde sürülmez. Etken maddeleri en konsantre haliyle barındıran uçucu yağlar ile çalışırken, öncelikli prensip zarar vermekten kaçınmak olmalıdır. Sadece kendi mesleki sınır ve yetkiler içinde uygulama yapmak ve önermek çok önemlidir.

Uçucu yağların elde edilme yöntemleri:

Absolütler ve CO2 ürünleri

Uçucu yağı çözebilen organik çözücülerle (hekzan, eter, aseton vb.) veya yüksek basınç altında sıvılaştırılmış CO2 ile ekstraksiyon yöntemleri ile elde edilir. Bu yöntemle elde edilenler ürünler aromatik ekstre olarak adlandırılırlar.

Enfloraj

Enfleurage, 19. yüzyılda Fransa’da popüler olan çiçeklerden aromatik yağları çıkarmak için kullanılan çok eski bir tekniktir. Kokusuz bir taşıyıcı yağ cam plakalara yayılır ve çiçekler üstüne serilir. Her gün , çiçekler taze olanlarıyla değiştirilir. Bu işlem 40 gün boyunca tekrarlanır. Teknik ve basit bir prensiple çalışır; kokusuz yağ uçucu yağları çözer ve böylece aromalarını absorbe eder.

Hidrosoller / Aromatik Sular Nedir?

Distilasyonu işlemi sırasında uçucu yağları elde ederken toplama kabında biriken aromatik sulardır. İçerisinde ki uçucu yağ bileşenleri %5’ten fazla değildir. Bu yüzden seyreltmeden direkt olarak kullanımları güvenlidir. Elde edilen hidrosolün kalitesi distilasyon şekliyle, kullanılan bitkiyle ve suyun kalitesiyle direk olarak alakalıdır.

Aromaterapide Uygulama Yöntemleri

Her uygulamanın fizyolojik süreçleri, avantaj ve dezavantajları farklıdır.

Solunum Yolu Uygulamaları – İnhalasyon & Difüzyon

İnhalasyon: Nebulizatör gibi cihazlarla, buğu yöntemiyle, kişiye özel inhaler ile, direkt şişeden veya sadece pamuk ile uygulama yöntemidir.

Difüzyon: Aromakolyeler, difüzyon, nebulizatör, patchler, spreyler ve aroma banyolarına kadar bir çok farklı uygulama yönetimi vardır.

Cilt Üzerinden Uygulamaları – Cilt Üzerinden

Cilt üzerinden: Kompresler, aroma spreyler, banyolar, tropikal uygulamalar (jel, krem, losyon ve balm gibi).

Dahilen Uygulamalar – Fitoterapi içerisinde özel bir alan

Dahilen: Ağızdan (kapsül, çözelti, tablet), ağız içinden ve dil altından, vajina ve rektumdan kullanımları kapsar.

Doğal ve Sentetik Yağların Farkı Nedir?

Doğada tek bir maddeden oluşmuş saf bir uçucu yağ yoktur. Uçucu yağlar bir çok bileşenden oluşmakta ve bu bileşenler kendi içlerinde sinerjik etki yaratmaktadır. Doğal uçucu yağlar kendi içinde bir dengeye sahiptirler. Doğadaki maddenin atom dizilişiyle aynı maddenin sentetik olanında diziliş farkına bağlı olarak etki farkı olabilir.